دبیرستان دخترانه دانشگاه (دوره دوم )
 
 


5 اسفند 1396

زادروز صادق هدایت- 28/بهمن

مولف: منا پورشیخی   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

امروز زادروز صادق هدایت (28 بهمن 1281 – 19 فروردین 1330) نویسنده‌ی بزرگ، مترجم و روشنفکر ایرانی است.
هدایت در کنار محمدعلی جمال‌زاده، بزرگ علوی و صادق چوبک یکی از پدران داستان‌نویسی نوین ایرانی شناخته شده است.
«بوف کور» عنوان رمان برجسته‌ای از این نویسنده است که توسط بسیاری از پژوهشگران، درخشان‌ترین اثر ادبیات داستانی معاصر ایران لقب گرفته است. هدایت همچنین آثار مهمی از نویسندگان مطرح جهانی همچون فرانتس کافکا، ژان پل سارتر و آنتون چخوف را به فارسی بازگردانده است.
درباره‌ی هدایت مقالات بسیاری به رشته‌ی تحریر درآمده است که بیانگر عمق تاثیر او بر جریان روشنفکری ایران است. بسیاری از سخنوران ایرانی نسل‌های بعدی همچون غلامحسین ساعدی، هوشنگ گلشیری، بهرام بیضایی و عباس معروفی هریک به نوعی تحت تاثیر زندگی و کار هدایت سخن گفته‌اند. 
او در سال 1303 کتاب «انسان و حیوان» را به چاپ رساند که راجع به مهربانی با حیوانات بود. هدایت که گیاه‌خوار شده بود سه سال بعد در برلین کتاب «فواید گیاه‌خواری» را منتشر نمود. معتقد بود که اگر انسان بخواهد دست از جنگ بردارد باید اول دست از کشتن و خوردن حیوانات بردارد.
هدایت سال بعد تصمیم گرفت تا خود را در رودخانه‌ی مارن غرق کند اما توسط سرنشینان یک قایق نجات داده شد. در اوایل دهه 1310 چاپ کتاب «وغ‌وغ‌ ساهاب» که با زبانی طنز، اوضاع اجتماعی سیاسی را مورد هجوم قرار داده بود، سبب ممنوع‌القلمی وی شد. هدایت در سال به هند رفت و با فراگیری زبان پهلوی، کارنامه‌ی اردشیر بابکان را به فارسی برگرداند. او در بمبئی اثر معروفش «بوف کور» را که در پاریس نوشته بود، بصورت محدود منتشر کرد و برای دوستانش فرستاد. او پس از بازگشت به ایران به چاپ آثاری چون «سگ ولگرد» و «حاجی آقا» را به چاپ رساند و به ترجمه‌ی آثاری چند پرداخت. وی همچنین داستان «توپ مرواری» را نوشت که تا پس از مرگش منتشر نشد. این کتاب برای نخستین بار در سال 1358 با نام مستعار هادی صداقت به چاپ رسید. 
صادق هدایت پس از پایان یافتن جنگ جهانی دوم نسبت به پیشرفت و استبدادگریزی ایران ناامید شده بود. او در پاییز سال 1329 برای فروختن کتاب‌هایش به فرانسه رفت و در 19 فروردین 1330 در آپارتمانش با گاز خودکشی کرد و در گورستان پرلاشز دفن شد.

 

 

 

 

تعداد مشاهده (164)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "زادروز صادق هدایت- 28/بهمن"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید