دبیرستان دخترانه دانشگاه (دوره دوم )
 
 


8 اسفند 1396

زادروز ویکتور هوگو- 26/فوریه

مولف: منا پورشیخی   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

امروز زادروز ویکتور هوگو (26 فوریه 1802 – 22 می 1885) شاعر، داستان‌نویس و نمایشنامه‌نویس پیرو سبک رومانتیسم فرانسوی است. 
هوگو  به عنوان یکی از بهترین نویسندگان فرانسوی شهرت جهانی دارد. آثار او به بسیاری از اندیشه‌های سیاسی و هنری رایج در زمان خویش اشاره کرده و بازگوکننده‌ی تاریخ معاصر فرانسه است. از برجسته‌ترین آثار او می‌توان از بینوایان، گوژپشت نتردام و مردی که می‌خندد نام برد. او در فرانسه بیشتر برای مجموعه اشعارش از جمله «افسانه‎ی قرون» شناخته شده است. از هوگو آثار بسیاری در زمینه‌های شعر، نمایش‌نامه، رمان، خاطرات، نقدها و مقالات ادبی و سیاسی باقی مانده است.
هوگو در سال 1827 با نمایش‌نامه‌‌های کراموِل و هرنانی، در خط مقدم مکتب رمانتیسم قرار گرفت. او بر کتاب درامول مقدمه‌ی مفصلی نوشت که می‌توان آن را مرامنامه‌ی مکتب رومانتیسم دانست. سالهای ۱۸۲۹ تا ۱۸۴۳ سال‌های رشد و موفقیت هوگو بود. او طی این سالها، چندین مقاله، سه رمان و پنج جلد کتاب شعر و نمایشنامه نوشت. در سال 1831 با انتشار کتاب «گوژپشت نوتردام» که بعد از بینوایان بزرگترین اثر اوست شهرتی فراگیر یافت. 
ویکتور هوگو در زمان حیاتش همواره به دلیل عقاید آزادی‌طلبانه و حمایت از طبقان محروم جامعه، مورد خشم حکومت فرانسه قرار داشت و علیرغم سانسور، تهدید و تبعید، هرگز از این روش دست برنداشت. گرچه مقالات او بر ضد ناپلئون سوم در فرانسه ممنوع شد، اما با این وجود تاثیر بسیاری برجا گذاشت. هوگو در تبعید در زمینه‌ی نویسندگی به تکامل و پختگی رسید و نخستین اشعار حماسی «افسانه‌ی قرون»، رمان «بینوایان»، «ناپلئون صغیر» و بسیاری آثار دیگر را در این دوران نوشت.
ناپلئون سوم در سال ۱۸۵۹ تمام تبعیدی‌های سیاسی را مورد عفو قرار داد، اما هوگو از پذیرش آن خودداری کرد زیرا در آن صورت دیگر نمی‌توانست حکومت را مورد انتقاد قرار دهد. هوگو سرانجام در سال 1870 پس از سرنگونی امپراتوری دوم فرانسه به عنوان قهرمان ملی به پاریس بازگشت و عضو مجمع نمایندگان ملی و بعد به عنوان سناتور جمهوری سوم انتخاب شد.

تعداد مشاهده (166)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "زادروز ویکتور هوگو- 26/فوریه"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید