دبیرستان دخترانه دانشگاه (دوره دوم )
 
 


8 اسفند 1396

زادروز شیخ بهایی 8/اسفند

مولف: منا پورشیخی   /  دسته: دسته بندی نشده   /  رتبه دهید:

همه روز روزه رفتن، همه شب نماز کردن    
همه ساله حج نمودن، سفر حجاز کردن
ز مدینه تا به مکه، به برهنه پای رفتن    
دو لب از برای لبیک، به وظیفه بازکردن
به معابد و مساجد، همه اعتکاف جستن    
ز مناهی و ملاهی، همه احتراز کردن
شب جمعه‌ها نخفتن، به خدای راز گفتن    
ز وجود بی‌نیازش، طلب نیاز کردن
به خدا قسم که آن را، ثمر آن قدر نباشد    
که به روی ناامیدی در بسته بازکردن
بهاءالدین محمد بن حسین عاملی معروف به شیخ بهایی در روز 8 اسفند 925 شمسی در بعَلبَک، یکی از شهرهای تاریخی کشور لبنان به دنیا آمد. 
پدر شیخ بهایی به دلیل آزار شیعیان توسط دولت عثمانی و به دعوت شاه طهماسب صفوی به ایران مهاجرت نمود و بدین ترتیب بهاءالدین در 13 سالگی به ایران وارد شد. آنها در قزوین که مرکز دانشمندان بزرگ ایرانی بود، ساکن شدند. شیخ بهایی در این شهر فارسی آموخت و به مدت سی سال پرورش یافت و به پرورش شاگردانی پرداخت. شخصیت علمی و ادبی و اخلاق شیخ بهایی باعث شد تا در 43 سالگی به منصب شیخ‌الاسلامی برسد. شیخ بهایی در سال 1000 خورشیدی در اصفهان درگذشت و بنا به وصیت خودش، در مشهد به خاک سپرده شد. 
او حکیم، فقیه، عارف، منجم، ریاضیدان، شاعر، ادیب، مورخ و دانشمند نامداری بود و در دانش‌های فلسفه، منطق، هیئت و ریاضیات تبحر داشت. در حدود ۹۵ کتاب و رساله از او در سیاست، حدیث، ریاضی، اخلاق، نجوم، عرفان، فقه، مهندسی و هنر و فیزیک بر جای مانده ‌است. به پاس خدمات وی به علم ستاره‌شناسی، یونسکو سال ۲۰۰۹ که مصادف با سال نجوم بود، نام وی را در لیست مفاخر ایران ثبت کرد.
از شیخ بهایی آثار ارزشمندی به نثر و نظم و به زبان‌های فارسی، عربی و ترکی بر جا مانده است. اشعار او بطور عمده شامل مثنویات، غزلیات و رباعیات است. بهترین منبع برای گردآوری اشعار شیخ بهایی، «کشکول» است که نامدارترین اثر اوست. «نان و حلوا»، «نان و پنیر»، «شیر و شکر» از مثنویات معروف وی هستند. رساله‌ی پند اهل دانش و هوش به زبان گربه و موش از نمونه‌های نثر فارسی  او و کتاب «جامع عباسی» نیز از نخستین و معروف‌ترین رساله‌های علمیه در فقه و به زبان فارسی است. این کتاب ابتکاری نو در نگارش متون فقهی به شمار می‌رفت.

تعداد مشاهده (164)       نظرات (0)

نظرات کاربران درباره خبر "زادروز شیخ بهایی 8/اسفند"


نظرتان را بیان کنید

نام:
پست الکترونیکی:
نظر:
کد بالا را در محل مربوطه وارد نمایید